Co je to pno


Co je to PNO?

PNO je zkratka pro Prostorový Noční Obraz (anglicky, Spatial Night Vision). Jsou to trojrozměrná zařízení, která se používají pro obrazové zobrazení objektů ve tmě. Takto získané obrazy jsou k dispozici prostřednictvím malých zobrazovacích jednotek a jsou viditelné i v absolutní tmě.

Princip fungování PNO

Pno funguje tak, že je schopné využít infračervené nebo dalekovidé světlo, které je vysíláno žhavými objekty. Tento infračervený světelný vysílač je schopen vykazovat odstíny, což umožňuje detekovat objekty, aniž by bylo nutné vystavení se světlému zdroji.

Výhody PNO

  • Viditelnost – Prostorový noční obraz je schopen zobrazit 3D obrázky v absolutní tmě a je i mnohem citlivější než standardní noční vidění
  • Snazší použití – Pno je lehčí a snáze se s ním manipuluje, protože je nejlépe přizpůsobeno pro noční pozorování
  • Bezpečnost – Vzhledem ke skutečnosti, že PNO neprodukuje světlo, je jeho použití bezpečné – to znamená, že posádka je méně viditelná pro pozorované protivníky

Použití PNO

PNO se často používá k vidění ve tmě na moři, ve vzduchu, v základních jednotkách, ve službách nouzového příjmu a v mnoha dalších pracovních oblastech. Také se často používá pro Lovecké a letecké účely a je často využívána k monitorování pálení lesů a dalších životních prostředků.