Jak napsat text

Jak napsat text

Vytváření dobrého textu srozumitelného pro čtenáře je důležité pro mnoho různých situací, od popisování prezentací v obchodních reportážích po produktové recenze. Najděte si chvíli na přemýšlení o tom, co chcete sdělit svým čtenářům, poté se budete moci pustit do práce na svém textu.

1. Shrnutí myšlenek

Než začnete psát, je ideální rozsáhlejší úvahou o tom, co máte na mysli. Někdy je zbytečné zabývat se detailním výkladem a je to lépe po dosažení kontury. Ve skutečnosti je to důležité před závěrem textu, ale to naznačuje, že byste se měli ujistit, že víte, kam míříte.

2. Strukturování textu

Poté, když se rozhodnete o hlavních bodech svého textu, je čas je uspořádat. Existuje několik způsobů, jak to lze udělat,
včetně:

  • Chronologie – Účastníte se diskuze, kde lze text označit jako postupná série událostí nebo činů v konkrétním pořadí.
  • Klasifikace – Různé kategorie mohou být použity k uspořádání vašeho textu, což například umožní (1) identifikaci určitého druhu informace do logické skupiny a (2) použití alespoň jednoho specifického rysu k připojení aspekty.
  • Kontrast – Ideální pro texty s argumentem, kontrastem můžete říci oba argumenty a pro a proti, tím že porovnáváte protiklady, abyste se postarali o lepší vysvětlení.

3. Sledování jádra

Je třeba se udržovat ve svých závěrech a neshovořit pohotově. Velkou částí toho, jak se vybudovat srozumitelné dílo je jasně pojmenování základního zámeru a udržování tohoto jednoduchého, ale síla myšlenky v každém odstavci a jít přímo k tomu, aby se vyhnuli primerra.

4. Poskytnutí kontextu

I když je důležité udržet text stručný, je třeba poskytnout čtenářům dostatek informací ke kontextualizaci. Navíc je to místo, kde můžete uvést nezbytné informace se vztahovat k vašemu textu a dát mu barvu a potřebné informace.

5. Přídavná jasnost

Když je text na cestě k dokončení, pojďme udělat ještě jeden krok a zjistit, zda něco není známé. Kontrola gramatiky a styl vysoce kvalifikovaným překladem nebo redaktorem je skvělým způsobem, jak se ujistit, že je vše srozumitelné.

Závěrem

Pokud je vaším cílem napsat text, který poskytuje čtenáři srozumitelné informace nebo výzkumu, doporučujeme vám použít tyto tipy, abyste se ujistili, že máte co nejlepší text.